Retseptid
Frillice salat krõbeda pähkli-seemnepuru ja jõuluvürtsiste kikerhernestega
Värvi- ja vitamiinirikka talvise salati jaoks tuleks Frillice salat hakkida üsna peeneks ning jälgida, et kõik lehekesed saaksid kastmega kaetud. Esialgu tundub salat hapukas, kuid hiljem lisatud pähkli-seemnepuru ja kikerherned mahendavad selle just parajaks. Pähklid, seemned ja kikerherned lisavad salatile toekust, nii et tegu on toitva talvise eelroaga.
Koostisosad
- 200 g Frillice salatit
- 1 pakk Grüne Fee hernevõrseid
- 2 küüslauguküünt
- 1 värskelt pressitud sidruni mahl
- 5 spl oliiviõli
- 200 g rosinaid
- näpuotsatäis soola ja pipart
- kaunistamiseks granaatõunaseemneid
KRÕBE PÄHKLI- JA SEEMNEPURU
- 125 g india pähkleid
- 1 spl seesamiseemneid
- 2 spl kõrvitsaseemneid
- 1,5 spl maitsepärmi
- 1 spl oliiviõli
- näpuotsatäis soola
KIKERHERNED
- 400 g kikerherneid
- 1 spl oliiviõli
- näpuotsatäis soola
- 1 tl jahvatatud ingverit
- 1 tl jahvatatud kaneeli
- 1 tl jahvatatud kardemoni
- 0,5 tl Cayenne’i pipart
Kasuta
- Salat Frillice
Salat Frillice
XJääsalati “Frillice” lehed on paksemad, tihkemad ja jämedate rootsudega kui tavalisel lehtsalatil. Lisaks on jääsalat värvuselt tumerohelisem ja krõmpsuvam. Kuna lehed on tugevamad, püsib “Frillice” segasalatites kauem kohev ega vaju kokku. Sobilik kasutada ka kuumade võileibade tegemisel. Lisaks väga dekoratiivne nt suupistevaagna kaunistamisel ja snäkkide alusena kandikul.
Kuidas säilitada?
Potis “Frillice” säilib kõige paremini temperatuuril +4…+8 kraadi. Hoia seda jahedas ruumis nagu sahver või külmkapis. Pikemal säilitamisel on tarvilik korra päevas ka taime kergelt kasta. Võib hoida koos potiga ka veeklaasis, aga ikka jahedas. Säilib ka toidu- või aknalaual hoides ja korralikult kastes, aga soojas lihtsalt lühemat aega.
- Lehtsalat
Lehtsalat
XMaitselt mahe, mahlakas ja pehmete lehtedega. Parim kasutada värske salati põhikomponendina. Maitsestada erinevate kastmetega, nt balsamicoga. Hea on lisada ka õli, mis suurendab salastis sisalduvate rasvlahustuvate vitamiinide omastamist. Salatilehed sobivad hästi võileibadele või toitude kaunistamiseks ning lisaks ka smuutidesse. Lehtsalatilehed on väga veerikkad nagu ka kurk, kuivainet on nendes kõigest 5-7% ja see jaotub enam-vähem võrdselt süsivesikute, valkude, kiud- ja mineraalainete vahel. Vähese kalorsuse tõttu on mõistetav lehtsalati hea sobivus nende inimeste söögilauale, kes oma tervisest peavad ja kehakaalu jälgivad – söödud lehemass täidab hästi seedekulglat ja kustutab näljatunnet, aga ülekaalulisust pole karta. Sellega salati väärtuslikkus aga ei piirdu. Mineraalainetest on salatilehtedes rohkesti kaaliumi, kaltsiumi, magneesiumi, fosforit ja isegi rauda. Samuti leidub salatilehtedes märkimisväärselt B-rühma vitamiine, rasvlahustuvaid vitamiine ning karotenoide, millest organism ise on suuteline valmistama vitamiini A.
Kuidas säilitada?
Potis lehtsalat säilib kõige kauem temperatuuril +4…+8 kraadi. Seetõttu on lihtne hoida seda jahedas ruumis nagu sahver või külmkapis. Pikemal säilitamisel on tarvilik korra päevas ka taime kergelt kasta. Võib hoida koos potiga ka veeklaasis, aga ikka jahedas. Säilib ka toidu- või aknalaual hoides ja korralikult kastes, aga soojas lihtsalt lühemat aega.
- Hernevõrsed
Hernevõrsed
XTrendikas maitsetaim. Värskelt sobivad hernevõrsed lihtsalt söömiseks, salatitesse, võileibade ja toitude garneeringuks, kuid ka soojadesse roogadesse, nt nagu wokiroad. Lisaks kartulite juurde, risotto ja suppide lisandiks. Küpsetatult on hernevõrsed maitsvad kala ja kanaga või pastatoitudes, hakitult marinaadides ja erinevates kastmetes. Kõige parema ja mahedama maitsega on just noored võrsed ja neid on väga mõnus ja tervislik sõpradega köögilaua ümber lobisedes laual kasvavast potist näpsata ning suupistete asemel nosida.
Kuidas säilitada?
Hernevõrsed säilivad kõige paremini temperatuuril +4…+8 kraadi. Seetõttu on neid lihtne hoida jahedas ruumis nagu sahver või külmkapis. Pikemal säilitamisel on tarvilik korra päevas ka taime kergelt kasta. Võib hoida koos potiga ka veeklaasis, aga ikka jahedas. Säilib ka toidu- või aknalaual hoides ja korralikult kastes, aga soojas lihtsalt lühemat aega. Kuna hernevõrsed on paljalt väga mõnusad nosida, siis ega need kaua laual püsi, saavad lihtsalt otsa.
Valmistamine
Lõika salatilehed ja hernevõrsed, pese ja kuivata.
Kastme tegemiseks purusta küüslauk ja sega sidrunimahla ja oliiviõliga ühtlaseks massiks. Maitsesta soola ja pipraga. Vala kaste salatile ja sega korralikult läbi. Jälgi, et kogu salat saaks kastmega kokku. Lisa rosinad ja sega läbi. Võimaluse korral lase tunnike külmkapis seista.
Krõbeda puru tegemiseks puista india pähklid ühe kihina küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja rösti 150-kraadi juures 7-8 minutit. Purusta suurema struktuuriga puruks. Lisa kõrvitsa- ja seesamiseemned, maitsepärm, õli ja sool ning purusta peenemaks. Maitsesta soolaga.
Vala kikerherned sõelale, loputa jooksva vee all ja patsuta õrnalt majapidamispaberi vahel kuivaks. Vala herned kaussi, lisa oliiviõli, sool ja maitseained ning sega läbi. Laota kikerherned ühe kihina küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Rösti 200-kraadi juures u 30 minutit sealjuures iga 10 minuti tagant segades.
Serveerimiseks sega pool krõbedast purust ja kikerhernestest salatiga. Laotades salati suuremale vaagnale, puista peale ülejäänud. Kaunista granaatõunaseemnetega.
Retsepti ja foto autor on Mari-Liis Ilover.
< tagasi